VlčkoviceFest 2011

No, milí čtenáři, jestlipak pamatujete na to, jak jsem se vaše ucho snažil těšit v červnu před prázdninami? Psal jsem o vyjících vlcích Martiny Trchové (Bratrstvo 6/2011). Dnes budu ve vyprávění o vlcích pokračovat, ovšem nebudou to vlci nějakého interpreta, nýbrž vlci, kteří zorganizovali festival ve vísce Vlčkovice, nedaleko Benešova.

Obrovský statek s fungujícím ovčínem, bytovou jednotkou, zámečkem, nedalekým rybníkem, fotbalovým hřištěm zaplnili alternativy chtiví vlci 15 - 17. 7. 2011 a tím se podíleli na již šestém ročníku benefiční akce VlčkoviceFest. Benefice tohoto festiválku spočívá v tom, že vytěžené peníze jdou na byty pro handicapované lidi, kteří sice mohou samostatně žít, ovšem bez každodenní pomoci se stejně neobejdou. Cíl festivalu je tedy primárně pomoc lidem v nouzi. Každopádně k tomuto cíli vede velmi zajímavá a zábavná třídenní seance, kterou bych vám rád přiblížil.

Jakožto dobrovolník jsem měl možnost nahlédnout do příprav festivalu a dřív než celá akce vypukne seznámit se s vlčí tlupou, která za tím vším stojí. Ta připravila pro návštěvníky velmi pěkné zázemí. Vnitřní a venkovní bar uspokojoval všechny žíznivce pestrou nabídkou nápojů (pampeliškové a šípkové víno…), filmový stan nabídl široké spektrum dokumentů a artfilmů (i s komentářem některých autorů), kávový stan potěšil kdekterého baristu, jídlostan se gurmánsky postaral o základní potřebu všech zúčastněných, sportovní a hooliganské duše si přišly na své v dopoledním fotbalovém turnaji, zámeček poskytuje prostor pro výstavu kdejakého umění… a to jsem na mnoho věcí zapomněl. Zajímavým jevem v organizační tlupě je, že její podstatná část má (více či méně) vystudované školy s humanitním, sociálním zaměřením a pracuje v sociálním sektoru, což, řekl bych, podstatně podporuje chuť i ve volném čase organizovat benefiční akci, kterou lidem dává prostor myslet na druhé.

Co se týče uchotěšícího programu, byl extravagantní a opravdu těšil. Vypíchnout by se dala balkánská dechovka hraná Švédy - Discoteca Yugostyle, dále pak undergroundový MCH Band, známí Už jsme doma, Vyčůrat a spát, Ora et Labora, Lajky a další. Jak vidno, na chuť si zde přijdou posluchači spíše alternativní a punkoví. Stage je postavena v ovčíně, který přes rok normálně obývá houf ovcí (v době festivalu jsou pochopitelně vyhnáni na pastvu :) ).

Rozhodně více se s projektem seznámíte na www.statekvlckovice.cz . V případě, že vás akce zaujme a chtěli byste se podílet na jeho organizaci dobrovolnictvím (a je opravdu potřebné), můžete rozhodně kontaktovat organizátory a domluvit se.

VlčkoviceFest je jedinečný malebný festival, rozhodně nesrovnatelný se záplavou všech jiných, v létě přádaných festivalů. Prostředí statku, dobrý organizační tým, pestrý program, mnoho možností seberealizace a okolní příroda vytvářejí nezapomenutelného genia loci, vyklidněnou punkovou atmosféru kdy plnými doušky zakoušíte letní pohodu.

Pro zářijové číslo 2011 časopisu Bratrstvo, Kolja Ivaskiv 

Tags: 

Komentáře

:)

I takto prožívájí mládežníci letní prázdniny :) byli jsme tam já a Áňa a rozhodně v širším kruhu lidí podnikáme tento festival i příští rok!