Finance sboru

Zde naleznete stručný přehled příjmů a výdajů za rok 2023.

A. Příjmy:
Hlavním zdrojem příjmů pro sbor jsou pravidelné roční dary členů farního sboru (tzv. salár), nedělní sbírky a další dary od členů a přátel sboru. V roce 2023 činily 62 % veškerých příjmů sboru.
• 452 tis Kč – salár
• 140 tis Kč – nedělní sbírky určené na činnost sboru
• 141 tis Kč – další dary
• 124 tis Kč – pronájem bytů a garáže
• 235 tis Kč – příspěvek státu na ubytování uprchlíků z Ukrajiny
• 97 tis Kč – ostatní příjmy
Příjmy celkem: 1.189.470 Kč
Farní sbor ČCE v Prostějově dlouhodobě není finančně podporován žádnou organizací. Příspěvek na ubytování hostů z UA skončil s ukončením jejich pobytu ve sborovém domě.

B. Výdaje:
• 243 tis Kč – energie
• 133 tis Kč – údržba a opravy, z toho 79 tis Kč oprava varhan
• 333 tis Kč – povinné odvody vč. příspěvku na plat faráře
• 105 tis Kč – služby, spotřební materiál a zboží
• 39 tis Kč – dary, humanitární pomoc
• 39 tis Kč – cestovné
• 86 tis Kč – ostatní náklady z toho 53 tis Kč daň ze zdanitelných příjmů
Výdaje celkem: 978.569 Kč
Kladný hospodářský výsledek 210.901 Kč se přibližně kryje se státním příspěvkem na ubytování hostů z Ukrajiny. Bude využitý na následné opravy ubytovacích prostor, na podporu humanitární práce na Ukrajině a na další sborové výdaje.

C. Sbírky na jiné účely
Vedle uvedených příjmů se ve sboru konala řada sbírek na podporu jiných institucí a celocírkevních projektů, konkrétně pro: školy Evangelické akademie, Diakonii ČCE, činnost církevního stavebního fondu Jeronýmova jednota, sbírky charitativní, na podporu vzdělávání budoucích kazatelů, církevní tisk. Při těchto sbírkách bylo vybráno a odesláno přes 84 tisíc Kč.

D. Kdo platí faráře?
Českobratrská církev evangelická zaměstnává přibližně 200 kazatelek a kazatelů a 15 pastoračních pracovníků/pracovnic. Finance na jejich mzdy shromažďuje tzv. Personální fond. Celkové výdaje za mzdy všech duchovenských pracovníků Českobratrské církve evangelické v roce 2023 činily přibližně 132 miliónů Kč.

Přehled příjmů Personálního fondu:

• Povinné příspěvky farních sborů na mzdy duchovenských pracovníků, v roce 2023 pokryly 37,5 % výdajů. Příspěvky sborů v následujících letech se budou zvyšovat.
  • Příspěvky od státu na mzdy duchovenských pracovníků, v roce 2023 pokryly taktéž 37,5 % výdajů. Příspěvky od státu se budou v následujících letech snižovat a od r. 2030 budou nulové.
  • Výnosy z investičních fondů v uvedeném roce pokryly 13 % výdajů.
  • Zbývajících 12 % výdajů bylo pokryto z finanční rezervy, jež v Personálním fondu zůstala z dřívějších let.

V následujících letech se budou povinné příspěvky sborů zvyšovat tak, aby v roce 2030 kryly 70 % výdajů personálního fondu, zbývajících 30 % výdajů by měly pokrývat výnosy z investičních fondů a stát již nebude na mzdy kazatelů přispívat. Konkrétně pro náš sbor to znamená, že v roce 2024 bude přispívat na mzdu svého kazatele částkou cca 330 tis. Kč a v dalším roce cca 390 tis. Kč.

E. Jak může ekonomicky fungovat evangelický sbor bez státních příspěvků na plat faráře? Třeba takto (www.hlavuvzhuru.e-cirkev.cz):